“Iyeywankekur:Lucas Yoyogi” のwerson間の差分
(Sosの作成: “[https://twitter.com/Lucas_Yoyogi Twitter] 日本語ネイティブです。アイヌ語は未だ勉強中。” ) |
編集の要約なし |
||
| (同じiyeywankekurによる、間の2wersonが非表示) | |||
| 1行目: | 1行目: | ||
__NOTITLECONVERT__ | |||
[[Sisam]] ku=ne. Hemtomani wano [[Aynu itak]] k=eyaypakasnu hi k=oasi. | |||
== Itaksay ku=nuye hine ku=yayitupare hi == | |||
* Teeta wano [[Aynu utari]] eywanke hawhum patek k=eywanke. | |||
{| class="wikitable" | |||
|+Ciiosankep | |||
!Moto [[hawhum]] | |||
!Ku=nukar [[itakitokpa]] | |||
|- | |||
|<nowiki/>-{g}- | |||
|<nowiki/>-{k}- | |||
|- | |||
|<nowiki/>-{z}- | |||
|<nowiki/>-{c}- | |||
|- | |||
|<nowiki/>-{d}- | |||
|<nowiki/>-{t}- | |||
|- | |||
|<nowiki/>-{b}- | |||
|<nowiki/>-{p}- | |||
|- | |||
|<nowiki/>-{ts}- | |||
|<nowiki/>-{c}- | |||
|- | |||
|<nowiki/>-{d͜ʒ}- | |||
|<nowiki/>-{c}- | |||
|- | |||
|<nowiki/>-{fu}- | |||
|<nowiki/>-{hu}- | |||
|- | |||
|<nowiki/>-{fu}- mosma -{fV}- | |||
|<nowiki/>-{huV}- | |||
|- | |||
|<nowiki/>-{Cyu}- | |||
|<nowiki/>-{Ciw}- | |||
|- | |||
|<nowiki/>-{Cyu}- mosma -{CyV}- | |||
|<nowiki/>-{CiyV}- | |||
|- | |||
|<nowiki/>-{Vː}- | |||
|<nowiki/>-{V}- | |||
|} | |||
* Neun ne yakka repunkur itak hene teeta wano somo eywanke hawhum (ku=ye yakun [[hawkor ponehum]] ({{lang-en|voiced consonant}}) hene k=eywanke hine, itak <nowiki>-{}-</nowiki> ([[Romaunkur itakitokpa]] [[Katakana]] somo ne -{template}-(?)) ani ku=kosaykar. | |||
* Romaunkur itakitokpa k=eywanke wa itaksay ku=nuye hine, [[haw usaraye itokpa]] somo k=eywanke. | |||
2025 pam 5 2025-05-01T10:08:45+00:00up 1 312025 (Cik.) 10:08時点における最新werson
Sisam ku=ne. Hemtomani wano Aynu itak k=eyaypakasnu hi k=oasi.
Itaksay ku=nuye hine ku=yayitupare hi
- Teeta wano Aynu utari eywanke hawhum patek k=eywanke.
| Moto hawhum | Ku=nukar itakitokpa |
|---|---|
| g | k |
| z | c |
| d | t |
| b | p |
| ts | c |
| d͜ʒ | c |
| fu | hu |
| fu mosma fV | huV |
| Cyu | Ciw |
| Cyu mosma CyV | CiyV |
| Vː | V |
- Neun ne yakka repunkur itak hene teeta wano somo eywanke hawhum (ku=ye yakun hawkor ponehum (Inkiriskur itak: voiced consonant) hene k=eywanke hine, itak -{}- (Romaunkur itakitokpa Katakana somo ne template(?)) ani ku=kosaykar.
- Romaunkur itakitokpa k=eywanke wa itaksay ku=nuye hine, haw usaraye itokpa somo k=eywanke.