“Hankur itakitokpa” のwerson間の差分
(ページの作成:「'''Hankur itakitokpa''' (한글) anak hankuk itak a=nuye itakitokpa ne. 1443 pa ta Sejong daewan kar. Hankur itakitokpa isam nipekkur ta hankuk itak hanja ani a=nuye. == ununehum == === iukokar ununehum === == ponehum == === iukokar ponehum === == ikar == Hankur itakitokpa anak ununehum, ponehum a=saraka itakitokpa a=ukosinepneka wa humik a=saraka itakitokpa a=kar. A=ye yakun, “ㄱ(k/g)” “ㅏ(a)” a=ukosinepneka wa “가(ka)” a=kar.」) |
編集の要約なし |
||
| (2人の iyeywankekurによる、間の7wersonが非表示) | |||
| 1行目: | 1行目: | ||
'''Hankur itakitokpa''' (한글) anak | '''Hankur itakitokpa''' ({{lang-ko|한글}}) anak [[Kawren itak]] a=nuye [[itakitokpa]] ne. 1443 pa ta [[Secon]] kar. Hankur itakitokpa isam nipekkur ta Kawren itak [[hanja]] ani a=nuye. | ||
== | == Ununehum == | ||
=== | === Yayan ununehum === | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
|+ | |||
!itakitokpa | |||
|ㅏ | |||
|ㅑ | |||
|ㅓ | |||
|ㅕ | |||
|ㅗ | |||
|ㅛ | |||
|ㅜ | |||
|ㅠ | |||
|ㅡ | |||
|ㅣ | |||
|- | |||
![[Rómaunkur itakitokpa|Rómaunkur]] ([[Puri arpap 2000 pa katu]])<!--より良い訳し方あったら変えといてください!--> | |||
| -{a}- | |||
| -{ya}- | |||
| -{eo}- | |||
| -{yeo}- | |||
| -{o}- | |||
| -{yo}- | |||
| -{u}- | |||
| -{yu}- | |||
| -{eu}- | |||
| -{i}- | |||
|} | |||
=== | === Iukokar ununehum === | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
|+ | |||
!itakitokpa | |||
|ㅐ | |||
|ㅒ | |||
|ㅔ | |||
|ㅖ | |||
|ㅘ | |||
|ㅙ | |||
|ㅚ | |||
|ㅝ | |||
|ㅞ | |||
|ㅟ | |||
|ㅢ | |||
|- | |||
![[Rómaunkur itakitokpa|Rómaunkur]] (Puri arpap 2000 pa katu)<!--より良い訳し方あったら変えといてください!--> | |||
| -{ae}- | |||
| -{yae}- | |||
| -{e}- | |||
| -{ye}- | |||
| -{wa}- | |||
| -{wae}- | |||
| -{oe}- | |||
| -{wo}- | |||
| -{we}- | |||
| -{wi}- | |||
| -{ui}- | |||
|} | |||
== | == Ponehum == | ||
Hankur itakitokpa anak ununehum, ponehum a=saraka itakitokpa a=ukosinepneka wa humik a=saraka itakitokpa a=kar. A=ye yakun, “ㄱ( | |||
=== Yayan ponehum === | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
|+ | |||
!itakitokpa | |||
|ㄱ | |||
|ㄴ | |||
|ㄷ | |||
|ㄹ | |||
|ㅁ | |||
|ㅂ | |||
|ㅅ | |||
|ㅇ | |||
|ㅈ | |||
|ㅊ | |||
|ㅋ | |||
|ㅌ | |||
|ㅍ | |||
|ㅎ | |||
|- | |||
![[Rómaunkur itakitokpa|Rómaunkur]] (Puri arpap 2000 pa katu)<!--より良い訳し方あったら変えといてください!--> | |||
| -{g}- | |||
| -{n}- | |||
| -{d}- | |||
| -{l}- | |||
| -{m}- | |||
| -{b}- | |||
| -{s}- | |||
| -{-/ng}- | |||
| -{j}- | |||
| -{ch}- | |||
| -{k}- | |||
| -{t}- | |||
| -{p}- | |||
| -{h}- | |||
|} | |||
=== Iukokar ponehum === | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
|+ | |||
!itakitokpa | |||
|ㄲ | |||
|ㄸ | |||
|ㅃ | |||
|ㅆ | |||
|ㅉ | |||
|- | |||
![[Rómaunkur itakitokpa|Rómaunkur]] (Puri arpap 2000 pa katu)<!--より良い訳し方あったら変えといてください!--> | |||
| -{kk}- | |||
| -{tt}- | |||
| -{pp}- | |||
| -{ss}- | |||
| -{jj}- | |||
|} | |||
== Ikar == | |||
Hankur itakitokpa anak [[ununehum]], [[ponehum]] a=saraka itakitokpa a=ukosinepneka wa [[humik]] a=saraka itakitokpa a=kar. A=ye yakun, “ㄱ(-{g}-)” “ㅏ(-{a}-)” a=ukosinepneka wa “가(-{ga}-)” a=kar. | |||
[[Category:Itakitokpa]] | |||
2025 ppm 11 2025-11-15T15:10:36+00:00up 15 302025 (Toy.) 15:10時点における最新werson
Hankur itakitokpa (Kawren itak: 한글) anak Kawren itak a=nuye itakitokpa ne. 1443 pa ta Secon kar. Hankur itakitokpa isam nipekkur ta Kawren itak hanja ani a=nuye.
Ununehum
Yayan ununehum
| itakitokpa | ㅏ | ㅑ | ㅓ | ㅕ | ㅗ | ㅛ | ㅜ | ㅠ | ㅡ | ㅣ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rómaunkur (Puri arpap 2000 pa katu) | a | ya | eo | yeo | o | yo | u | yu | eu | i |
Iukokar ununehum
| itakitokpa | ㅐ | ㅒ | ㅔ | ㅖ | ㅘ | ㅙ | ㅚ | ㅝ | ㅞ | ㅟ | ㅢ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rómaunkur (Puri arpap 2000 pa katu) | ae | yae | e | ye | wa | wae | oe | wo | we | wi | ui |
Ponehum
Yayan ponehum
| itakitokpa | ㄱ | ㄴ | ㄷ | ㄹ | ㅁ | ㅂ | ㅅ | ㅇ | ㅈ | ㅊ | ㅋ | ㅌ | ㅍ | ㅎ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rómaunkur (Puri arpap 2000 pa katu) | g | n | d | l | m | b | s | -/ng | j | ch | k | t | p | h |
Iukokar ponehum
| itakitokpa | ㄲ | ㄸ | ㅃ | ㅆ | ㅉ |
|---|---|---|---|---|---|
| Rómaunkur (Puri arpap 2000 pa katu) | kk | tt | pp | ss | jj |
Ikar
Hankur itakitokpa anak ununehum, ponehum a=saraka itakitokpa a=ukosinepneka wa humik a=saraka itakitokpa a=kar. A=ye yakun, “ㄱ(g)” “ㅏ(a)” a=ukosinepneka wa “가(ga)” a=kar.